İstanbul Su Arıtma Servisi Çocuklarda sağlıklı su 0555 895 90 54

Çocuklarda sağlıklı su araştırması Dünya sağlık örgütü çocuk’ lar ve yetişkinler üzerinde temiz ve sağlıklı su kullanımı yada sağlıklı su tüketimi ile alakalı yapılan araştırmalara bir değinmek isteriz.

Özellikle çocuklar ile alakalı temiz ve sağlıklı su tüketiminde yapılan araştırmalarda dünya sağlık örgütü çok ciddi sonuçlar paylaşmıştır.

Temiz su tüketiminde yetişkin ve çocuklar için çok sağlıksız tüketilen içme suları ile alakalı dünya sağlık örgütünün ortaya koyduğu raporu sizlere sunmak isteriz. 

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un duruma ilişkin değerlendirmesi şu şekilde: “Evde güvenilir su, sanitasyon ve hijyen yalnızca zenginlerin ya da kent merkezlerinde yaşayanların ayrıcalığı olmamalıdır.

İnsan sağlığı

Bunlar insan sağlığı açısından temel gereksinimler arasındadır ve tüm ülkeler herkese bu imkânları sağlamakla yükümlüdür.”2000 yılından bu yana milyarlarca insan için temel içme suyu ve sanitasyon hizmetlerine erişim sağlanmış olmasına rağmen, bu hizmetler güvenli su ve sanitasyon anlamına gelmemektedir.

Pek çok evde, sağlık tesisinde ve okulda henüz el yıkayacak sabun ve su bile bulunmamaktadır. Bu da başta küçük çocuklar olmak üzere insanların sağlığı açısından örneğin ishal gibi riskler yaratmaktadır.

Unicef sağlık örgütünün raporuna göre içme sularında coçuklarınıza şebeke suyunu içirmeniz durumunda ateşlenme,kusma,ishal gibi olaylar ile karşılaşılması mümkün hale gelmiştir. Çocuklarda sağlıklı su.

Çocuk’ ların bağışıklık sistemi zayıf ve hassas olduğu için temiz ve filtrelenmiş mineralli,alkali değeri yüksek taze su tüketilmesi ciddi önem taşımaktadır.

Sağlık açısından doğa su arıtma sistemlerimiz ile NSJ dünya sağlık örgütü onaylı su arıtma cihazlarımız ile mineralli,alkali değeri yüksek içim kalitesi birinci sınıf arıtma cihazlarımız ile aile ve çocuk sağlığınızı teminat altına alabilirsiniz.

Doğa su arıtma olarak yaptığımız işin bilincindeyiz.hatta su arıtma cihazlarımızın su analiz raporu mevcuttur. Uniceff sağlık örgütünün raporuna göz atmaya devam edelim Her yıl 5 yaş altı 361.000 çocuk ishalden ölmektedir.

Yetersiz sanitasyon ve kirli sular da kolera, dizanteri, hepatit A ve tifo gibi hastalıkların yayılmasına yol açmaktadır. UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake ise şöyle belirtiyor: “Temiz su, uygun sanitasyon ve hijyen her çocuğun, her toplumun sağlığı açısından kritik önemdedir ve daha güçlü, daha sağlıklı ve eşitlikçi toplumlar için mutlaka gereklidir. 

su ve sanitasyon

Bugün en dezavantajlı topluluklara ve çocuklara yönelik olarak bu hizmetleri geliştirdiğimizde onlara daha iyi bir gelecek imkânı da sağlamış oluruz.”Birçok ülkede su ve sanitasyon hizmetlerinin kalitesine ilişkin veri bulunmamaktadır.

Raporda güvenilir biçimde yönetilen içme suyu imkânları konusunda 96 ülkeye, güvenilir biçimde yönetilen sanitasyon konusunda da 84 ülkeye ilişkin tahminler yer almaktadır.

  • Çatışmaların ya da iç huzursuzlukların yaşandığı ülkelerde çocukların temel su imkânlarından yararlanma şansı başka ülkelerde yaşayan çocuklara göre 4 kat, temel sanitasyon hizmetlerinden yararlanma şansı ise 2 kat daha azdır.
  • Hizmetler söz konusu olduğunda kırsal ve kentsel yerleşimler arasında büyük eşitsizlikler bulunmaktadır.
  • Güvenilir biçimde yönetilen içme suyu imkânlarına sahip her üç kişiden ikisi, güvenilir biçimde yönetilen sanitasyon hizmetlerinden yararlanan her beş kişiden ise üçü kentlerde yaşamaktadır.
  • Arıtılmamış yüzey suları (göl, ırmak, sulama kanalı gibi) kullanan 161 milyon insanın 150 milyonu kırsal yerleşimlerde yaşamaktadır.

Doğa su arıtma sistemleri çocuk’ larımızın sağlıklı su tüketimi,çocuk larımzın içme suyunu,Çocuk lerımızın temiz ve hijjenik su ihtiyacını karşılayabilen su arıtma cihazları ile suyun en sağlıklı halini aile ortamına sunmaktadır.

Bebeğiniz için seçeceğiniz içme sularının  mineral yönünden zengin olması önemlidir. Mineral yönünden zengin içme suları yumuşak içime sahip olmalıdır. Doğal kaynak suyu sodyum oranınca düşük olmalıdır. Çünkü bebeklerin böbrekleri fazla sodyum oranından etkilenebilir.

Alacağınız bebek suları amonyum nitrit gibi zararlı maddeleri içerisinde bulundurmamalıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmalı ve düzenli olarak denetlenmelidir. Bebek içme suyu el değmeden, hiçbir işlem görmeden ve hava ile temas etmeden kullanılmalıdır.

Kullanılan pet şişeler T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izin ve ölçütlerine uygun olmalıdır.Denetlenmemiş pet şişelerin kansolojen oluşturduğu bilinmektedir.Doğa su arıtma cihazları ile aile sağlığınızı koruma altına alınız. 

Su içme alışkanlığı

Çocuklarınıza su içme alışkanlığını küçük yaşlarda aşılayın. Ek besinlere geçişle birlikte yemeğini yedirdikten sonra diğer öğüne yarım saat kalıncaya dek bebeğinize su verin.

Bebeğiniz su içmek istemezse onu zorlamayın. Yemek sırasında su içirmek pek sağlıklı değildir. Bu defa karnı suyla dolan bebeğiniz yemek yemek istemeyebilir.

Yavrunuz yürümeye başladığında erişebileceği yerlere bardak veya suluklarda su koyun. Böylelikle istediği zamanlarda su içmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı su; berrak, renksiz ve kokusuz olur. Suyun içerisinde tortu bulunmamalı. Su; toksit maddeler içermemeli, bakteriyel açıdan temiz olmalı ve içerdiği minareller, gıda maddeleri tüzüğüne uygun olmalı.

Hastalık yapan mikroorganizmalar içermemeli, içerisinde sağlığa zararlı arsenik, kurşun ve civa gibi kimyasal maddeler sınırların üzerinde olmamalı. İçtiğimiz su doğal kaynak suyu olmalı.yada doğal kaynak suyuna eşdeğer sistemler olmalıdır.

Doğa su arıtma cihazları doğal kaynak suyuna eşdeğer su cihazları sunmaktadır. Suyun PH derecesine mutlaka bakılmalı. PH değerlerinin 6.5-9.5 arasında olmasına dikkat edilmeli. İçtiğimiz suların asitlik ve bazlık durumlarını göz önünde bulundurmalıyız.

Asitik suyun hidrojeni düşük olduğundan su arıtma cihazına alkali filtre ile bazik su hidrojeni yüksek su elde edilmektedir. mineralli su kullanın. Çünkü  hem hijyeniktir, hem de sağlıklıdır.su arıtma cihazı  içindeki suya kimyasal ve kanserojen madde karışmaz.

İçme suyu

İçme suyu alırken; suyun doğal mineralli olmasına, PH değerinin 7’nin üzerinde ve alkalik olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca orta sertlikte olan suları almaya özen gösterin bebeklere altıncı aydan itibaren bu özellikleri taşıyan suların içirilmesi önerilir.

Çocukların diş ve kemik gelişimi açısından mineralli suyun; sindirim kolaylığı açısından PH değeri yüksek suyun, tüketilmesi gerekiyor. Mineral içeriği düşük olduğu için yumuşak suların (sertliği az) tüketilmesi önerilmez.

Ayrıca içme suyunun flor içeriği yüksek olmamalıdır (litrede 1.5 mg’dan az olmalıdır).Doğa su arıtma cihazları aradığınız özellikleri taşımakta ve sağlıklı doğal kaynak suyuna en yakın içimi keyifli mineralli ve alkali değeri istenilen düzeyde ve çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Post comment